Capoeira Nedir?
Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru

Capoeira Nedir?

“Capoeira ; Dans, müzik ve akrobatik öğeleri bünyesinde taşıyan Brezilya saldırı ve savunma sanatı”

En eski tarihi yada tam doğuş bilgileri bilinmemekle beraber, tahminler ölçüsünde yürütülen 600 yıllık bir tarihsel birikimin özetine muhatabız. Capoeira’ nın ilk doğuş vatanı olarak Afrika bilinir. Siyahi insanların kültüründen doğan ve kölelik dönemleri içersinde gizliden gizliye gelişerek ölümcül bir dövüş sitili haline getirdikleri bu spor dalı, kölelerin yer değiştirerek Brezilya, Portekiz ve değişik dünya ülkelerine yayılarak merkezini Brezilya’ ya taşımıştır. Brezilya’ da yetişen çok sayıda eğitmen dünyanın değişik ülkelerine yayılarak Capoeira meraklılarına bu kültürü öğretmişler ve öğretmeye devam etmektedirler.

1890’ lı yıllara gelindiğin de özgürlüklerini kazanan siyahi insanlar , girdikleri hayatta kalma mücadelesinde Capoeira’ nın onlara çok büyük özgüven ve yarar getirdiklerini dile getirirler. Serbest kalan insanlar, iş sahalarının darlığı nedeniyle bu sporuda kullanarak ya devlet kademelerinde koruma olarak çalışmış yada eğitmen olarak kurslar açmışlardır.

Sporun amaç dışı kullanılması ve zarar yönünün ağır basması nedeniyle , 1932 yılına kadar yasaklanması da yine bu dönem içersinde gerçekleşmiştir. 1900 yılında doğan ve gizli gizli Capoeira eğitimi alarak Mestre olan (Mestre Capoeira’ da en yüksek seviye) Mestre Bimba 1932 yılında devlet yetkilileri ile masaya oturmuş ve sporun resmileştirilerek federe haline getirilmesini sağlamıştır.

Bundan sonra Capoeira hızlı bir şekilde gelişmiş ve içersine yeni stiller alarak bugünkü modern hale dönüşmüştür. Dünya’ da bu denli içinde çeşitliliği barındıran başka bir dal olmadığı için Capoeira kendi başına bir ayrıcalığı temsil etmektedir.

Capoeira müzik eşliğinde yapılması ve oyunun şeklini müziğin belirlemesi nedeniyle kendini diğer savunma sporlarından ayıran belirgin özelliklerinden biridir. Capoeira’ yı üç ana sitil altında incelemek mümkün. Angola; Capoeira’ nın doğuş sitilidir. Yere yakın oynanan, yavaş ve gayet sakin oynanan bir stildir. Bengula; ufak akrobatik öğeleri içersinde barındıran, yere yakın oynandığı gibi yüksek’ te oynanabilmektedir. Oyun içerikli figürlerin ağırlıkta olduğu stil yaygın olarak oynanmaktadır. Hegional; Mestre Bimba tarafından Capoeira’ ya kazandırılan bu sitil şu anda dünyada en yaygın olarak oynanan sitildir. Müziğin sertliği ile beraber oyununda serleştiği, hızın arttığı ve akrobatik öğelerin ağırlıkta olduğu, rakibin düşürülüp teknik üstünlükle alt adile bildiği bir sitildir. Bunların dışında çeşitli Mestrelerin geliştirdiği özel stiller de vardır.

Brezilya’ da yetişen çok sayıda eğitmen dünyanın değişik ülkelerine yayılarak Capoeira meraklılarına bu kültürü öğretmişler ve öğretmeye devam etmektedirler. 

Capoeira müzik eşliğinde yapılması ve oyunun şeklini müziğin belirlemesi nedeniyle kendini diğer savunma sporlarından ayıran belirgin özelliklerinden biridir.

Okunma 1225 defa