Graduado
► Grupo Internacional Mundo Capoeira....

1979 yılında Mestre Braulino’nun grubuna katılan Mestre Dende, 1985 ve 1989 yılları arasında Brezilya'nın tüm bölgelerinde belli dönemlerde kalarak Capoeira’yı daha iyi öğrendi ve kendisini bu sanatta geliştirdi. 

1990 yılında Brezilya, Belo Horizonte ve Minas Gerais’de kurmuş oldukları Porto de Minasi Grubunu, 1992 yılında Almanya da da kurdu. 1996 yılında vermiş olduğu kararla bir sure Amerika'ya yerleşip orada değişik mekanlarda Capoeira dersleri vererek gösteriler düzenledi. Mestre Dendê 2002 yılında, 1996 yılında Mestre Ray’ ın kurduğu Oficina Da Capoeira Grubuna katıldı. Belçika’ ya yerleşen Dendê Dünya’ nın değişik ülkelerine yayılarak Grubu yaymaya çalışmıştır.

2007 Yılında Mestre Dendê Metre Ray ile yollarını ayırarak Grupo Internacional Mundo Capoeira Gurubunu kurdu. Çok sayıda eğitmen ve öğrenci Mundo Capoeira grubunda kalmıştır. Bunlardan biride Türkiye temsilciliği olmuştur.

Grupo Internacional Mundo Capoeira gurubu Brezilya olmak üzere, Belçika, Almanya, Polonya, İtalya, İrlanda, Rusya, Hollanda gibi çok değişik ülkelerde temsilcilikleri bulunmaktadır. 

► Grupo Internacional Mundo Capoeira Türkiye Temsilciliği...

Grupo Internacional Mundo Capoeira gurubunun Belçika’ da bulunan eğitmenlerinden Graduado Amoleto (Yusuf Özdemir) İstanbul’ a gezmeye geldiği 2004 yılında derslerine katıldığı Hızır Kul (Pauto)'u Mundo Capoeira’ ya davet etmiş, 2005 yılında yapılan ilk Batizado ile resmi temsilciliği almıştır. Hızla büyüyen gurup Türkiye’nin dört bir yanında bir çok ile yayılmış ve 2006 yılının hemen başında Çok sayıda öğrenci ve eğitmenin katılımı ile gücünü arttırmıştır. Grupo Internacional Mundo Capoeira Türkiye temsilciliği yaklaşık 10 ilde 20 farklı noktada verdiği Capoeira eğitimi ile Türkiye’ de bulunan en geniş ağa sahip Capoeira okuludur. 2013 yılı itibari ile 9 resmi Batizado gerçekleştirmiştir.

Mundo Capoeira gurubun Türkiye temsilcisi Hızır KUL (Pauto)' dur. 

Mundo Capoeira Türkiye Temsilciliğinin Genel Koordinatörlüğü ve Organizasyonlarını Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Güngör DOĞANAY (Karof) düzenlemektedir.
 

Graduado Bolo
KURSLAR
DERGI
DERGI